Ciepłe dni tegorocznej jesieni skłoniły uczniów Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego do spaceru po Tarnobrzegu. Doskonałym pretekstem do tego były lekcje muzealne, których celem było przypomnienie historii związanych z naszą małą ojczyzną.
Pierwsze z odwiedzanych muzeów, to w Zamku Dzikowskim, jest częstym celem naszych wycieczek. Tym razem poszliśmy sprawdzić, co zmieniło się tutaj od naszego ostatniego pobytu. Okazało się, że wiele. W tym roku Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega wzbogaciło się o cenne zbiory. Było to możliwe dzięki dotacji, pozwalającej na powrót do naszego miasta dzikowskiej kolekcji Tarnowskich. W zamkowych wnętrzach mogliśmy podziwiać dzieła sztuki, które od niedawna są eksponowane w tym miejscu. Obrazy, rzeźby i oryginalne elementy wyposażenia wnętrz budziły nasze zainteresowanie. Jednak najwiecej czasu spędziliśmy w pokoju, gdzie zgromadzono przepiękną kolekcję miniatur. Wykonane z niezwykłą precyzją maleńkie obrazy, z których wiele nawiązywało do słynnych artystycznych motywów, na długo przyciągnęły naszą uwagę.
Potem, z odległych czasów świetności naszego miasta, przenieśliśmy się po wyzłoconych alejkach parku, do kolejnego muzeum. W dawnym spichlerzu, poznaliśmy najnowszą historię naszej okolicy, związaną z odkryciem na tych terenach bogatych złóż siarki. Byliśmy pod wrażeniem ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Krajobraz kopalń i zakładów przetwórczych siarki, tak dobrze zapamiętany przez naszych dziadków i rodziców, został już tylko na muzealnych fotografiach. Porównanie go z dzisiejszymi widokami dobrze znanych okolic Jeziora Tarnobrzeskiego było ciekawym doświadczeniem.
Po tak atrakcyjnej lekcji muzealnej wnioski nasunęły się same. Nasze miasto i okolice zmieniają się bardzo dynamicznie, by dopasować się do współczesności. Na szczęście przeszłość, która buduje naszą tożsamość zostaje przechowana w muzealnych wnętrzach i pamięci kolejnych pokoleń.